PRZEWODNIK

Jeśli wybierasz się na spływ kajakiem nie zapomnij zabrać ze sobą paru niezbędnych rzeczy. W artykule tym wymieniam najważniejsze z nich. 

Zapoznaj się również z podstawowymi technikami pływania kajakiem 



Kapoki
Nawet jeśli potrafisz pływać nie zapominaj o kapokach. Ci którzy chcą spływać kajakiem a słabo pływają powinni mieć założone kapoki przez cały czas a dzieci już obowiązkowo. Zapamiętaj spływanie po rzece jest o wiele bardziej niebezpieczne niż po jeziorze. Spływając kajakiem po rzece nie doświadczony wioślarz może łatwo wywrócić kajak. Konary drzew i duże głazy często się przyczyniają do wywrotek. Nawet doświadczonym osobom zdarza się mieć wywrotki. Wypicie jednego piwa na wodze dodatkowo osłania czujność. Kiedyś płynąłem kajakiem z mniej doświadczonym kolegą. Mimo ,że był to maj było dość zimno dlatego ubraliśmy wszystkie ciepłe rzeczy. Ubrany byłem jak na cebule a kapok miałem podłożony pod plecy dla własnej wygody. Brawura mojego kolegi spowodowała że znaleźliśmy się w wodzie, płynęliśmy z nurtem rzeki trzymając się odwróconego kajaku. Nagle kolega chwycił się brzegu i przytrzymał kajak. Ja zostałem w wodzie a kajak, który robił do tej poty za koło ratunkowe wyślizgną mi się z rąk i zacząłem tonąć. Mimo że uważam się za dobrego pływaka z tyloma ciuchami na sobie pływanie było niemożliwe do tego lekka panika i nieszczęście gotowe. Nagle wyrzuciło mnie na płyciznę wstałem w wodzie po kolana. Historia ta spowodowała, że kapoki mogą uratować życie nawet osobie umiejącej pływać.

Apteczka
Podstawowe środki ostrożności, bandaż, plaster, tabletka na ból głowy. Coś na komary i oczywiście krem do opalania. Dla uczulonych osób wapno w silnej dawce. Pamiętaj spływamy kajakami najczęściej w rezerwatach przyrody ty jesteś tam gościem ale i żywicielem np. dla komarów. Środki higieny osobistej.

Pojemniki wodoszczelne
Spływając kajakami należy ochronić przez zamoczeniem kilka podstawowych rzeczy. Przede wszystkim to zestaw ciepłych ciuchów na przebranie, komórka i dokumenty. Prowiant zwłaszcza ten suchy np. chleb. Namiot o szpiwory. Najlepiej do tego nadają się specjalistyczne wodoszczelne worki ale coraz częściej stosowane są tańsze beczki plastikowe. Zapraszam na film na którym pokaże jak za pomocą foli śniadaniowej uchronić się przed zalaniem.


Gotówka
Wyznaczone miejsca do biwakowania są w reguły płatne. Dzięki funduszom europejski poziom tych miejsc biwakowych jest wysoki. Niektóre z nich oferują nawet darmowe drewno do ogniska. Jednak za spędzoną noc trzeba zapłacić niewielką kwotę średnio około 15 zł za dobę. Poza tym płynąc rzeką można napotkać się na informacje o znajdujących się w pobliżu sklepach, w taki sposób łatwo uzupełnić zapasy.

Prowiant
Gdy udajemy się na jednodniowy spływ kajakiem, zabieramy kilka kanapek ze sobą. Gdy planujemy dłuższy spływ warto zaopatrzyć się w prowiant, pamiętaj że są takie szlaki na których uzupełnienie zapasów jest niemożliwe. Można zabrać ze sobą wędkę ale pewności udanych połowów nie ma.

Informacje o szlaku
Przed spływem postaraj się jak najwięcej dowiedzieć na temat szlaku, te najłatwiejsze przy odpowiednich warunkach mogą stać się niebezpieczne. Pływając po jeziorach trzymaj się brzegu, ustępuj pierwszeństwa większym jednostka. Alkohol tylko na koniec dnia przy ognisku. W grupie raźniej. Choć zdarzają się amatorzy spływania solo (ciekawe doznanie) w razie wypadku łatwiej o pomoc. Spływanie nocą zostaw profesjonalistą.

Dodatkowe wiosło 
Znam przypadki złamania wiosła lub odpłynięcia po wywrotce. Z tym wiosłem to jak zapasowe koło w samochodzie, nikt o nim nie myśli dopóki nie będzie potrzebne.